В країнах Європи з 1993 року по сьогоднішній день діє система екологічних стандартів — Євро, які регулюють вимоги до викиду шкідливих речовин в вихлопних газах автомобілів. Сертифікат Євро поширюється на всі транспортні засоби, у тому числі і спеціальну техніку, що ввозяться, виробляються або продаються на території Євросоюзу. Зараз в країнах Європи вже діє екологічний стандарт Євро-6. Згідно нормам Євро-6 викиди вуглекислого газу новими легковими автомобілями повинні становити менше 130 грамів на кілометр шляху.
Охорона навколишнього середовища є одним із найважливішим напрямком країн Європейського союзу. Європейські країни заохочують автовласників для встановлення газобалонного обладнання на автомобілі різними привілеями, такими як: безвідсотковими кредитами, часткове компенсування вартості витраченої на переобладнання автомобіля, зменшення ставки сплати деяких податків або звільнення від сплати податків на деякий строк та інші, тому в Європі з кожним роком зростає кількість автомобілів з встановленим газобалонним обладнанням для роботи на метані.
З врахуванням того, що автобуси є одним із головних джерел забруднення повітря в містах, у багатьох європейських столицях переважна більшість громадського транспорту переобладнана на використання метану в якості моторного палива.
Передові автомобільні бренди такі як: Volkswagen, Mercedes, Opel, Fiat, Ford, Volvo та інші почали випускати серійні автомобілі з газобалонним обладнанням призначеним для використання метану в якості моторного палива.
Метанові заправки в Європі мають розгалужену мережу та постійно розширюються. В Євросоюзі створена спеціальна фінансова програма, яка передбачає фінансування у будівництво нових АГНКС (CNG) для досягнення екологічності в містах за рахунок використання метану в якості моторного палива. До 31 грудня 2020 року відстань між метановими заправками АГНКС (CNG) на всій території ЄС не повинна перевищувати 150 км.